Home page People Seminars Polski

Uroczysty Wykład im. Ambrożego Kleksa

Pierwszego kwietnia 2004 roku na zaproszenie naszego Zakładu odpowiedział gość z Uniwersytetu w Salamance, profesor Ambroży Kleks, założyciel słynnej Akademii. Wygłosił on wykład wydziałowy "O abstrakcyjnej teorii piegów". Od tego czasu co roku w ZOiS odbywa się uroczysty wykład im. Ambrożego Kleksa.

2009-04-01 Wykład im. Ambrożego Kleksa

V Uroczysty Wykład im. prof. Ambrożego Kleksa

prof. Pierre de Fermat (Tuluza)
O pewnym równaniu diofantycznym

Referat poświęcony będzie pewnemu równaniu diofantycznemu. Autor znalazł zaiste zadziwiający dowód faktu, że nie ma ono rozwiązań; niestety, rozmiar streszczenia nie pozwala podać więcej szczegółów.

2008-04-01 Wykład im. Ambrożego Kleksa

IV Uroczysty Wykład im. Ambrożego Kleksa

profa dra Maksymiliana Paradys (Interdyscyplinarne Centrum Badań Gender Studies)

O męskiej dominacji w matematyce

Odczyt poświęcony będzie analizie problemu męskiego szowinizmu w matematyce. Zagadnienie to było dotąd rozpatrywane głównie z perspektywy historycznej, wykazując liczne przekłamania w mainstreamowych, zmaskulinizowanych źródłach, podających np. błędne informacje o tak znakomitych matematyczkach jak Euklideia, Joanna Kepler, siostry Bernoulli, Bernadeta Riemann czy Stefania Banach. Tym razem celem ataku będzie niezdobyta dotąd twierdza twierdzeń i ich dowodów. Pokażemy, jak typowo męskie cechy psychiczne odbijają się w ich sformułowaniach (co widać np. w autorytarnych określeniach typu "Niech x będzie...", nie znoszących sprzeciwu "Dowód jest zakończony", wreszcie tak charakterystycznym dla męskiej psychiki wąskim widzeniem świata: "Możliwe są jedynie dwa przypadki..."). Przeanalizujemy też wybrane dowody klasycznych twierdzeń, wykazując, że noszą wyraźne piętno męskiej indoktrynacji. Najlepszym tego przykładem jest niemal całkowite wyparcie z obecnej literatury matematycznej typowo żeńskiej metody indukcji pozaskończonej, szeroko stosowanej przez Stefanię Banach, męską metodą pochodzącą od Kuratowskiego i Zorna, w której kompleks niższości uwidacznia się w maniakalnym poszukiwaniu elementów maksymalnych.

Po odczycie będzie można nabyć publikacje oraz zabrać ulotki.

2007-04-01 Wykład im. Ambrożego Kleksa

III Uroczysty Wykład im. prof. Ambrożego Kleksa

Herr O. Dot (gość z przyszłości - Uniwersytet Ziemi, Katera Historii Idei, rok 2612)
Wiek paradoksów. Matematyka XXI wieku

Wykład jest próbą podsumowania dorobku matematyki XXI wieku. Kilkusetletnia już perspektywa historyczna pozwala na dość obiektywną próbę ujęcia tego wieku niezwykłych paradoksów i burzliwego rozwoju. Z jednej strony, przez cały wiek XX i pierwsze dekady XXI mieliśmy do czynienia z niemal wykładniczym wzrostem liczby czasopism matematycznych, z drugiej zaś poziom wiedzy matematycznej w społeczeństwie był niemal zerowy (dość wspomnieć, że przeciętny absolwent szkoły średniej nie znał nawet tak elementarnych pojęć, jak przestrzeń Banacha, homologie symplicjalne czy graf Turána). Rosnąca już co najmniej od pierwszej połowy XX wieku świadomość przenikania się różnych gałęzi matematyki szła w parze z niezrozumiałym obecnie zaskoczeniem, jakim był klasyczny dziś dowód twierdzenia Riemanna o zerach funkcji dzeta przeprowadzony metodami teorii gier czy przepiękna teoria Nowaka-Kowalskiego, pozwalająca stosować aparat równań różniczkowych w kombinatoryce. W trakcie wykładu podejmiemy próbę rekonstrukcji sposobu myślenia XXI-wiecznych matematyków.

2006-04-01 Wykład im. Ambrożego Kleksa

II Uroczysty Wykład im. prof. Ambrożego Kleksa

Prof. Christopher F. Robin (Uniwersytet Lasu Stumilowego)
O teorii Hohoni

Celem wykładu jest zaprezentowanie Ostatnich Wyników
w Bardzo Ważnej I Żywo Się Rozwijającej GałęziMatematyki, jaka z pewnością jest teoria Hohoni. Punktem wyjścia naszych rozważań będzie nietrywialna obserwacja, ze dla każdego Misia istnieje Stworzonko O Jeszcze Mniejszym Rozumku. Zobaczymy, jak wraz z Twierdzeniem O Pułapce fakt ten pozwala uzyskać głęboki wynik egzystencjalny o istnieniu Hohonia (ponieważ w dowodzie w istotny sposób interweniuje Lemat Kłapouchego-Sowy, nie powinno zaskakiwać, ze nikt nigdy żadnego Hohonia nie widział). Dowody prowadzone będą w oparciu o interesującą technikę (odkrytą niezależnie przez Kubusia Puchatka oraz rzesze anonimowych wykładowców) zwaną Dowodzeniem Przez Mruczenie.

2005-04-01 Wykład im. Ambrożego Kleksa

I Uroczysty Wykład im. prof. Ambrożego Kleksa

Prof. Ł. Klides (Aleksandria)
O nowym ujęciu geometrii

Wykład poświęcony jest zastosowaniu w geometrii tzw. metody aksjomatycznej, zaproponowanej ostatnio przez pp. Platona i Arystotelesa. Pokażemy, jak w duchu tej nowej, obiecującej metody można zrekonstruować całość znanej obecnie geometrii - od twierdzeń stosowanych już przez starożytnych Egipcjan aż do niedawnych, głębokich rezultatów p. Eudoksosa dotyczących mierzenia figur. Jako przykład podamy piękny dowód nowego wyniku stwierdzającego, że jest więcej liczb pierwszych niż w dowolnym ich zbiorze. Referat oparty jest na przygotowywanej właśnie do publikacji monografii Elementy, która zawierać będzie również pełne dowody prezentowanych twierdzeń.

2004-04-01 Wykład prof. Ambrożego Kleksa

Wykład wydziałowy

prof. Ambroży Kleks (Uniwersytet w Salamance)
O abstrakcyjnej teorii piegów

W czasie wykładu omówione zostanie zarówno tradycyjne ujęcie teorii piegów, jak i ujęcie abstrakcyjne, wyrosłe na styku nowoczesnej analizy kleksalnej i algebry kleksologicznej. Dowody będą prowadzone przy wykorzystaniu pewnych głębokich własności CW-kleksów. Pokażemy też zastosowanie do teorii operatorów Bąbla w przestrzeniach lokalnie piegowatych.